Pętla puścizn czarnodunajeckich - rowerem po torfowiskach

Pętla puścizn czarnodunajeckich to ciekawa trasa biegnąca przez unikatowe przyrodniczo tereny torfowisk czarnodunajeckich. Z parkingu w Czarnym Dunajcu ruszamy ulicą Jana Pawła II w kierunku skrzyżowania z drogą 957 w prowadzącą do Jabłonki. Obok cmentarza skręcamy na utwardzoną ścieżkę wśród pól, która równolegle do szosy biegnie na północny-zachód. Po około 4 km docieramy do początku ścieżki przyrodniczej Torfowisko Baligówka. W tym miejscu warto zejść z roweru i odbyć godzinny spacer ścieżką edukacyjną. Na trasie znajduje się 13 tablic, które informują m.in. o historii powstania torfowisk i siedliskach przyrodniczych, a także o gatunkach roślin i zwierząt wyróżniających ten region na tle Karpat i całej Polski. Na początku ścieżki znajduje się bacówka Baligówka – jedna z bacówek szlaku Oscypkowego, gdzie można skosztować serów owczych – bundza i oscypka, a także napić się żentycy. Trasa puścizn od miejsca postojowego kieruje się ponownie w stronę drogi 957, którą należy przekroczyć. Kolejny odcinek szlaku biegnie przez las Baligówka. Po około 3 km odbija w lewo i łączy się z drogą chodnikową prowadzącą na parking w Czarnym Dunajcu.

Bezpośrednio w połowie pętli puścizn czarnodunajeckich w Baligówce znajduje się miejsce postojowe. Infrastruktura obejmuje zadaszoną wiatę z ławkami i stołem, drewniane ogrodzenie oraz stojaki na rowery. Ponadto w tym miejscu wykonana została duża drewniana tablica informacyjna z mapą przedstawiającą przebieg tras rowerowych wykonanych w ramach projektu. Miejsce postojowe daje możliwość odpoczynku, spożycia posiłku oraz pozostawienia na chwilę roweru, aby dalej pieszo istniejącą tam trasą edukacyjną zwiedzać unikalne torfowiska.

Trasa jest jedną z najpiękniejszych pętli dodatkowych zaplanowanych w ramach Szlaku wokół Tatr. Umożliwia podróżowanie po unikalnym obszarze, zapoznanie się ze strukturą torfowiska i procesem naturalnego odnowienia jego struktury.
                                                                                                                                                                                            oprac. na podstawie publikacji: A. Majorczyk "Szlak wokół Tatr. Przewodnik"

        

 

    

 

Sprawdź trasę na mapie

 
 

 
 
oraz innych trasach w Gminie Czarny Dunajec w naszym przewodniku rowerowym po Szlaku wokół Tatr